poniedziałek, 30 grudnia 2013

Ksiażki roku "Z najwyższej półki"Wczoraj wieczorem w trójkowej audycji Z najwyższej półki redaktor Michał Nogaś dokonał podsumowania najważniejszych pozycji literackich roku 2013. W dokonaniu wyboru pomogła mu Justyna Sobolewska („Polityka”), Magda Mikołajczuk (Program 1 Polskiego Radia), Zofia Król (dwutygodnik.com), Piotr Bratkowski („Newsweek Polska”) jak również słuchacze audycji. Razem udało im się stworzyć listę 19 wyróżniających się książek, zarówno powieści jak i reportaży (pojawia się nawet jeden tomik poetycki) ze zdecydowaną przewagą dzieł naszych rodzimych pisarzy. Zaskoczeń brak i myślę, że dla każdego, kto śledził na bieżąco polski rynek wydawniczy, wybór ten jest oczywisty.

Wiesław Myśliwski Ostatnie rozdanie (Znak)
Jaume Cabre Wyznaję (Marginesy)
Ignacy Karpowicz Ości (Wydawnictwo Literackie)
Ziemowit Szczerek Przyjdzie Mordor i nas zje (Korporacja ha!art)
Angelika Kuźniak Papusza (Wydawnictwo Czarne)
Maciej Wasilewski Jutro przypłynie królowa (Wydawnictwo Czarne)
Filip Springer Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach (Karakter)
Filip Springer Wanna z kolumnadą (Wydawnictwo Czarne)
Piotr Paziński Ptasie ulice (Wydawnictwo Nisza)
Jerzy Pilch Wiele demonów (Wydawnictwo Wielka Litera)
Jerzy Pilch Drugi dziennik (Wydawnictwo Literackie)
Marcin Świetlicki Jeden (Wydawnictwo EMG)
Patrycja Pustkowiak Nocne zwierzęta (W.A.B.)
Paweł Potoroczyn Ludzka rzecz (W.A.B.)
Andrzej Muszyński Południe (Wydawnictwo Czarne)
Michael Crummey Dostatek (Wydawnictwo Wiatr Od Morza)
Beato Chomątowska Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie (Wydawnictwo Czarne)
Łukasz Orbitowski Szczęśliwa ziemia (Wydawnictwo Sine Qua Non)
Eustachy Rylski Obok Julii (Wydawnictwo Wielka Litera)

Lista przewidywalna i myślę, że śmiało można traktować ją jako zapowiedź przyszłorocznych nominacji do wszelkich nagród literackich. Ba, już wśród powyższych pozycji można wyłowić dwa nazwiska nominowane do Paszportów Polityki. Trochę razi brak tego trzeciego, chyba najbardziej ostatnio rozdmuchanego i już nagrodzonego Nagrodą im. Teresy Torańskiej, jednak widocznie Bukaresztowi Małgorzaty Rejmer czegoś zabrakło, by pojawić się na powyższej liście. Brak również głośnego Eli, Eli Wojciecha Tochmana oraz popularnych biografii Brzechwa nie dla dzieci, czy Tuwim. Wylękniony bluźnierca Mariusza Urbanka.

Swoją drogą nikt nie zaproponował dopisania Kronosu Gombrowicza, dziennika, który miał przecież być najważniejszym wydarzeniem literackim XXI wieku. Chociaż akurat jego absencja jakoś wcale mnie nie dziwi.

A wy kogo dopisalibyście do powyższej listy? A może któryś z wymienionych tam autorów znalazł się na niej zupełnie bezpodstawnie?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...